#19 Myslete jinak, tvořte HR s dopadem (1/2)
Na nějaké trendy moc nehraju. Ale tohle je věc, která funguje už pár desítek let, jen zatím míjela svět HR. Říká se jí designové myšlení. Pojďme se spolu zamyslet, co nám může přinést.
📌 Myslete jako designér. Byznys vám poděkuje. Konečně.
Nejspíš se to děje i u vás.
Připravíte náborovou kampaň, nový onboarding nebo rozvojový program. Všechno do sebe zapadá, je to krásně zpracované, prezentace vypadá skvěle. A pak… Nulová reakce. Lidi to nevyžívají. Nikdo se nehlásí. A vy si říkáte: „To vážně nikdo neocení, kolik práce za tím je?”
Nebo se pustíte do změny, o které jste přesvědčení, že je potřeba. Jenže nikoho kromě HR to nezajímá. Priority jsou jinde. A ve vás to hlodá: „Děláme vlastně správnou věc?”
Zkoušeli jste to jako většina HR týmů.
Převzali onboarding z jedné cool firmy. Zavedli hodnocení podle best practice. Výsledek nic moc.
Nebo už fungujete aspoň trochu agilně, často ale začínáte rovnou řešením. A řešení bez správně zadaného problému prostě nefunguje.
Co kdyby šlo HR dělat jinak?
Možná už jste zaslechli něco jako Design Thinking nebo Product Mindset. Jen vás zatím nenapadlo, že se dá využít i pro naši praxi.
V HR se totiž často vrháme rovnou do řešení („pojďme zavést nový formulář na zpětnou vazbu”), ale u komplexních věcí – jako je třeba firemní kultura, vzdělávání, performance – to není užitečný postup. Jak to dělat líp?
Tady vidíte tzv. Double Diamond, což je jednoduchý vizuální rámec, který pomáhá strukturovat právě řešení komplexních problémů. Takových, kde nemáme předem jasné řešení a kde je potřeba nejdřív pochopit, o co vlastně jde. To zní jako běžná realita v HR světě, ne?
Metodika má čtyři fáze, rozdělené do dvou „diamantů“:
Poznávání: Nejdřív se rozkročíme – sbíráme pohledy, data, zkušenosti, názory. Tady cíleně neřešíme, co s tím, jen poznáváme terén.
Hledání směru: Potom přichází zúžení – vybíráme, jaký konkrétní problém chceme řešit. Tady se vzniká fokus.
Hledání možností: Ve druhém diamantu zase rozšiřujeme – vymýšlíme možnosti, jak by šlo problém řešit. Hledáme různé přístupy, třeba i experimenty.
Vývoj a testování: Nakonec opět zužujeme – testujeme, co funguje, a zavádíme to, co se osvědčilo.
A tak pořád dokola…
☝️ Jak metodu použít na konkrétním HR projektu si ukážeme v příštím vydání newsletteru, které vyjde 1. srpna 2025. Že ještě nemáte přihlášený odběr? Nejvyšší čas to napravit 🙂
Popsaný způsob práce funguje desítky let při navrhování služeb a produktů. A není důvod, proč ho nevyužívat taky v HR. Díky tomu totiž:
porozumíte potřebám lidí i firmy dřív, než začnete tvořit řešení,
překonáte povrchní zadání, protože pracujete se stakeholders a kladete lepší otázky,
navrhujete a testujete řešení, které někdo chce, je proveditelné a dlouhodobě udržitelné,
získáte zpětnou vazbu včas – a šetříte si tím čas, energii i frustraci,
uvažujete o HR službách jako o něčem, co má přinášet hodnotu.
Asi nemusím dodávat, že takový způsob práce má dost potenciál vám jako HR zvednout kredit 😈
☝️ Zní to jako užitečná věc? V tom případě malé komerční okénko: Jestli se chcete o metodě Design Thinking v HR dozvědět víc, pinkněte mi zprávu. Pošlu vám další informace, co se chystá.
📌 Co mě zaujalo
Je mi naprosto jasné, že tenhle newsletter je opravdu jen ochutnávka designového myšlení. Taková noha do dveří. Jestli máte chuť se pustit i do dalších zdrojů, nabízím tenhle web organizace IDEO 👌
A přímo v HR světě se tématu věnuje třeba Jesica Zwaan. Vřele doporučuju její 📕 Built for People.
Díky, že mě čtete. Brzy jsem zpátky 👋
Bohunka